Najava Brown bag seminara

50. Brown Bag seminar 23.5.2024. - izlagač Irina Panovska

 
Pozivamo vas na novi Brown bag seminar koji će se održati u četvrtak  23. svibnja 2024. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu u dvorani 51 i online preko Google Meeta na linku https://meet.google.com/ynh-gdga-nqm s početkom u 14 sati. Ciklus Brown bag seminara svojim izlaganjem nastavit će izv. prof. dr. sc. Irina Panovska sa Sveučilišta u Texasu pri Dallasu, koja će prezentirati rad „Jobless Recoveries and Time Variation in Labor Markets“.

Kratki sažetak izlaganja:
U radu se proučava priroda vremenske varijacije odnosa između varijabli tržišta rada i outputa. Koristeći fleksibilni model vektorske autoregresije s vremenski promjenjivim parametrima i stohastičkom volatilnošću, proučavamo promjene u odnosu između outputa i različitih varijabli tržišta rada. Nalazimo heterogenost i u vremenu i vrsti promjena. Reakcija zaposlenosti na proizvodnju s vremenom je postala slabija, što je prvenstveno potaknuto naglim padom ekonomske nestabilnosti 1984.-2007. S druge strane, vremenska varijabilnost u odgovoru na nezaposlenost prvenstveno je koncentrirana tijekom razdoblja visoke volatilnosti. Što je još važnije, reakcije radnog vremena i zaposlenja s nepunim radnim vremenom su postale snažnije, a taj se odnos postupno razvijao tijekom vremena, ukazujući na pomak prema korištenju intenzivne marže i korištenju fleksibilnijih inputa rada.

51. Brown Bag seminar 28.5.2024. - izlagač Robert Sonora
 
Pozivamo vas na novi Brown bag seminar koji će se održati u utorak 28. svibnja 2024. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu u dvorani 51 s početkom u 14 sati. Ciklus Brown bag seminara svojim izlaganjem nastavit će Robert Sonora (Senior Research Professor na Sveučilištu u Montani), koji će prezentirati rad „Individual Behavior and Policy Response in Times of a Pandemic“, nastao u suautorstvu s prof. dr. sc. Josipom Ticom (EFZG).

Kratki sažetak izlaganja:
Rad pruža opsežnu analizu složenih međuodnosa između restriktivnih protupandemijskih politika, ljudskog ponašanja i pandemijskih ishoda tijekom krize Covida 19. Temeljeći se na literaturi o Taylorovom pravilu, autori razrađuju teorijski model koji nositeljima politika pruža intuitivni okvir za ocjenu efikasnosti ekonomskih i zdravstvenih politika uvođenih s ciljem suzbijanja pandemijske krize. Model uzima u obzir međuovisnost formalnih restriktivnih mjera i ponašanja pojedinačnih subjekata, prepoznajući raznolike čimbenike pridržavanja navedenih mjera. Model je detaljno teorijski razrađen, ali i empirijski testiran troetapnom metodom najmanjih kvadrata (3SLS). Osim rigoroznosti samih mjera, rezultati ukazuju da je značajan čimbenik ponašanja pojedinačnih subjekata i javni interes za pandemiju (tzv. čimbenik straha). Identificiran je jasni trade-off između ekonomskih i zdravstvenih ishoda te je primijećen nelinearan odnos između rigoroznosti mjera i mobilnosti (promjene u rigoroznosti mjera na koreliraju konzistentno s promjenama u ponašanju). Autori analizom ne pronalaze dokaze za endogenost rigoroznosti protupandemijskih mjera. S druge strane, pronalaze dokaze da stopa procijepljenosti značajno utječe na nositelje politika u analiziranim državama.

Opis koncepta Brown bag seminara:
Brown bag seminar (BBS) predstavlja neformalnu radionicu u trajanju od sat vremena s ciljem prezentiranja istraživanja u različitim fazama izrade (ideje, zaokruženi teorijski okvir, provedena empirijska istraživanja, itd.), promicanja diskusije i stvaranja stimulativnog okruženja usmjerenog konstruktivnoj raspravi između izlagačice/-a i preostalih sudionika seminara. Osnovna ideja BBS-a jest stvoriti platformu na kojoj će, minimalno jednom mjesečno, zaposlenici EFZG-a dobiti priliku prezentirati ideje i članke na kojima rade u sklopu svog znanstveno-istraživačkog rada. Pozivamo vas da se odazovete i pomognete svojim konstruktivnim komentarima izlagačicama/-ima, te sami izložite teme na kojim trenutno radite, neobjavljene radove ili prezentirate istraživačke ideje o kojima razmišljate.

Zamišljeno je da prezentacije (na engleskom ili na hrvatskom jeziku - zavisno od preferencija izlagačice/-a) traju 30-40 min, nakon čega slijedi diskusija.